Postitatud

In memoriam EVE ELLO (02.07.1945–12.07.2024)

12. juulil 2024 saabus kurb teade: meie hulgast lahkus 79-aastasena pedagoog, spordijuht ja võimlemistreener Eve Ello. Mäletame Evet ikka ja alati erksahingelisena ning rõõmsameelsena. Täname teda ning langetame pea Eve pikalt ja tegusalt elatud elu ees.

Eve graatsia ja oskused said kasvulava esimestelt õpetajatelt – Susy Mändmaa ja Liia Palmse (1957–1967). Väljakujunenud sportlikule eluviisile andis hoogu juurde Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehakultuuri teaduskonna diplom (1967). Eve asus tööle Toilasse kehalise kasvatuse õpetajana ning seejärel kinnitas kanda Eesti Spordiseltsi Kalev võimlemisjuhina ja seda 29 pikaks ning viljakaks aastaks.  

50+ aastat sõprust Soome  Töölspordiliit  TUL’iga.

Soome spordijuht Birgitta Kervinen  meenutab Eve Elloga  kohutumist: „ … see oleks nagu eile olnud, mäletan 1975. aasta võimlemisreisi Tallinna. Saime sõbraks Tallinna Pedagoogilise Instituudi lõpetanud kehalise kasvatuse õpetajate ja Eesti Spordiseltsi Kalev võimlejatega.

Üks neist oli Eve Ello. Ta oli armas, soe ja südamlik inimene ning suurepärane korraldaja ja organiseerija. See oli aastakümneid kestev sõprus. Kohtumised olid alati täis päriselu“

Eve alustas tööd treenerina Tallinna Tööstuskaubastuse naisvõimlemise rühmadega (1980–1993). Aastal 1987. sai temast Eesti Spordiseltsi Kalev auliige. Eesti Vabariigi taasiseseisvumine käivitas Eve tegeliku olemuse – algatusvõimet ja entusiasmi jagus kõikjale.

Eesti iseseisvumise  perioodil oli Eve Ello üks esimestest julgetest ja aktiivsetest korraldajatest Tallinna Linnahallis toimunud (1989) Spordiseltsi Kalev võimlemispeol. See oli legendaarne sündmus, millega taastati kultuurisild võimlejatele kodu- ja väliseestlaste vahel. Ühtlasi oli see ka Eesti rahvusvõimlemise looja Ernst Idla koolkonna esimene esinemine  Eestis.

Eve Ello oli Eesti Spordiseltsi Kalev võimlemistreenerite klubi KATREK asutajaliige (1991), tegutses aktiivselt KATREK juhtkonnas kuni 2022. aastani.

Eve etendas olulist rolli Ernst Idla (Eesti rahvusvõimelmise rajaja) pärandi tagasitoomisel taasiseseisvunud Eestisse – toetas Ernst Idla nimelise allfondi loomist Eesti Rahvuskultuuri Fondi juures (2004), elas kaasa Idla Eesti Seltsi asutamisele (2006), läbis Idla täiendkoolituse ning Ernst Idla tütar Daisy Idla-Nilsson omistas talle Idla-õpetaja litsentsi (2005).

Võimlemine saatis Evet terve elu. Ta töötas armastatud juhendajana 78-nda eluaastani välja. Viimastel eluaastatel pööras Eve treenerina erilist tähelepanu tervisekesksele harrastusvõimelmisele. Ta juhendas mitme Tallinna päevakeskuse juures (Kesklinn, Nõmme, Kristiine, Haabersti) tervisevõimlemist. Evet köitis graatsia, elurõõm, tervis ja elukestev liikumine.

Meile jääb siiras tänutunne Evele kogu selle pikaajalise töö eest spordielu ja võimlemise arendamisel.

Eesti Spordiselts Kalev

Võimlemistreenerite klubi Katrek

Idla Eesti Selts

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Ernst Idla nimeline allfond

“Kusagil õitsevad meelespead. Tasa kiiguvad tuules.

Mälestus sinust, nii selge ja hea, püsib ikka me juures“