Postitatud

49. Kalevi Suvejooks Kõrvemaal Kreol

13.-14. juulil 2024 toimus Kõrvemaal – täpsemalt Kreol – järjekordne ESS-i Kalev Suvejooks. Sedakorda siis juba 49. korda! Teist nii pika ajalooga individuaalset orienteerumisvõistlust Eestis pole!

Eestimaa suvi on päikseline ja soe, esimesel võistluspäeval lausa palav. See pani osalejad proovile. Rajad läbisid nii tihedamaid kui hõredama metsaga alasid. Oli nii Kõrvemaale omast reljeefsemat metsa kui ka küngaste vahele jäävaid soolapikesi. Ilm oli lausa nii palav, et poole maa peal metsas olevas joogipunktis kippus vesi otsa saama! Aga paremad selgusid sellegipoolest.

Osalejaid oli kokku 378, kes siis omakorda jagunesid vanuse ja soo järgi erineva pikkusega radadele. Põhiline osalejaskond oli Eestist, aga esindatud olid ka Soome, Läti, Rootsi ja Šveits.

Võistlusklasse oli kokku 34, sellele lisaks veel päris tillukesed tegelased ja ka vabalt valitud stardiajaga Avatud klass. Eliitklassis oli esimesel päeval kavas orienteerumise lühirada, teistes klassides lühendatud tavarada.

Meeste põhiklassis saavutas esimesel päeval võidu noor Eesti orienteerumislootus – veel juunioride ikka kuuluv Ossi Rasmus Priks Rakvere orienteerumisklubist. Võit oli veenev, ta edestas Võru esindavat Hando Allmanni lausa 1:47-ga. Kolmandaks tuli Põlva Kobrase jooksja Martin Simpson.

Naiste põhiklassis oli parim Kadri Kadakas Saue Tammede klubist. Talle järgnesid Margret Zimmermann Tartu Kapest ja Kaisa Rooba Rakverest.

Teisel võistluspäeval oli ilm märgatavalt leebem võistlejatele. Kuumus nii palju ei kimbutanud ja võiks öelda, et oli lausa suurepärane orienteerumisilm. Seekord starditi radadele jälitusvõistluse põhimõttel. Esimesena läks igas klassis rajale laupäevane võitja, järgnesid vastavalt esimese päeva kaotusele järgnevad konkurendid. Seega oli võimalik metsas õlg-õla kõrval paremus koondarvestuses maksma panna. Et asi liiga lihtne poleks, oli kasutusele võetud eelmisest päevast erinev – uus – maastikuosa. Samuti oli kasutusel hajutusrada, kus raja lõpuosas tuli võistlejatel läbida mõned punktid erinevas järjekorras. See pidi lõplikult paremad orienteerujad välja selgitama. Ja nii ka läks! Noore orienteerumislootuse Ossi Rasmus Priksi vastu ei saanud keegi, aga ülejäänud poodiumikohtade osas käis kõva rebimine. Teise koha jooksis lõpuks välja korraldajaklubi LSF PT-d esindav Andreas Kraas, kes alustas päeva 6ndalt kohalt. Kolmandaks kukkus avapäeva teine mees Hando Allmann.

Ka naiste põhiklassi võistlus kujunes põnevaks. Teise päeva parima aja sai Margret Zimmermann, aga sellest siiski ei piisanud kokkuvõttes Kadri Kadaka alistamiseks. Kadri suutis säilitada ligi minutise eduga esikoha, teine oli kokkuvõttes Margret Zimmermann ja kolmandaks tõusis Pärnu Westi esindaja Mariann Sulg.

Kokkuvõttes võib seekordse ESS-i Kalev Suvejooksuga igati rahule jääda. Ilm oli ilus, osalejaid palju, rajad ja maastik mõnusat väljakutset pakkuvad. Tundus, et osalejatele meeldis ja korraldajate pingutused kandsid vilja. Saime kamaluga kiidusõnu kuulda.

Eraldi tahaks tänada kõiki toetajaid, ilma kelleta see üritus poleks toimunud – Saku, Nõo Lihatööstus, Nike, Unique Hotels, Premia, Blakläder, Duncan, Skizze, Viking Line.

Võistluste muljed pani kirja Lauri Olli (LSF PT).

Vaata võistluste tulemusi siit.

Võistluste ametlike fotograafide galeriid: 1. võistluspäev, 2. võistluspäev, galerii 3

Täname LSF Pronoking Team’i võistluste suurepärase korralduse eest! Loodetavasti aasta pärast, juulis 2025 korraldame juba 50. Eesti Spordiseltsi Kalev Suvejooksu!

Postitatud

In memoriam EVE ELLO (02.07.1945–12.07.2024)

12. juulil 2024 saabus kurb teade: meie hulgast lahkus 79-aastasena pedagoog, spordijuht ja võimlemistreener Eve Ello. Mäletame Evet ikka ja alati erksahingelisena ning rõõmsameelsena. Täname teda ning langetame pea Eve pikalt ja tegusalt elatud elu ees.

Eve graatsia ja oskused said kasvulava esimestelt õpetajatelt – Susy Mändmaa ja Liia Palmse (1957–1967). Väljakujunenud sportlikule eluviisile andis hoogu juurde Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehakultuuri teaduskonna diplom (1967). Eve asus tööle Toilasse kehalise kasvatuse õpetajana ning seejärel kinnitas kanda Eesti Spordiseltsi Kalev võimlemisjuhina ja seda 29 pikaks ning viljakaks aastaks.  

50+ aastat sõprust Soome  Töölspordiliit  TUL’iga.

Soome spordijuht Birgitta Kervinen  meenutab Eve Elloga  kohutumist: „ … see oleks nagu eile olnud, mäletan 1975. aasta võimlemisreisi Tallinna. Saime sõbraks Tallinna Pedagoogilise Instituudi lõpetanud kehalise kasvatuse õpetajate ja Eesti Spordiseltsi Kalev võimlejatega.

Üks neist oli Eve Ello. Ta oli armas, soe ja südamlik inimene ning suurepärane korraldaja ja organiseerija. See oli aastakümneid kestev sõprus. Kohtumised olid alati täis päriselu“

Eve alustas tööd treenerina Tallinna Tööstuskaubastuse naisvõimlemise rühmadega (1980–1993). Aastal 1987. sai temast Eesti Spordiseltsi Kalev auliige. Eesti Vabariigi taasiseseisvumine käivitas Eve tegeliku olemuse – algatusvõimet ja entusiasmi jagus kõikjale.

Eesti iseseisvumise  perioodil oli Eve Ello üks esimestest julgetest ja aktiivsetest korraldajatest Tallinna Linnahallis toimunud (1989) Spordiseltsi Kalev võimlemispeol. See oli legendaarne sündmus, millega taastati kultuurisild võimlejatele kodu- ja väliseestlaste vahel. Ühtlasi oli see ka Eesti rahvusvõimlemise looja Ernst Idla koolkonna esimene esinemine  Eestis.

Eve Ello oli Eesti Spordiseltsi Kalev võimlemistreenerite klubi KATREK asutajaliige (1991), tegutses aktiivselt KATREK juhtkonnas kuni 2022. aastani.

Eve etendas olulist rolli Ernst Idla (Eesti rahvusvõimelmise rajaja) pärandi tagasitoomisel taasiseseisvunud Eestisse – toetas Ernst Idla nimelise allfondi loomist Eesti Rahvuskultuuri Fondi juures (2004), elas kaasa Idla Eesti Seltsi asutamisele (2006), läbis Idla täiendkoolituse ning Ernst Idla tütar Daisy Idla-Nilsson omistas talle Idla-õpetaja litsentsi (2005).

Võimlemine saatis Evet terve elu. Ta töötas armastatud juhendajana 78-nda eluaastani välja. Viimastel eluaastatel pööras Eve treenerina erilist tähelepanu tervisekesksele harrastusvõimelmisele. Ta juhendas mitme Tallinna päevakeskuse juures (Kesklinn, Nõmme, Kristiine, Haabersti) tervisevõimlemist. Evet köitis graatsia, elurõõm, tervis ja elukestev liikumine.

Meile jääb siiras tänutunne Evele kogu selle pikaajalise töö eest spordielu ja võimlemise arendamisel.

Eesti Spordiselts Kalev

Võimlemistreenerite klubi Katrek

Idla Eesti Selts

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Ernst Idla nimeline allfond

“Kusagil õitsevad meelespead. Tasa kiiguvad tuules.

Mälestus sinust, nii selge ja hea, püsib ikka me juures“